Hatchback

Cechy charakterystyczne

Hatchback to rodzaj nadwozia samochodowego z dodatkowymi drzwiami z tyłu pojazdu. Umożliwiają one dostęp do przestrzeni bagażowej, ale i pasażerskiej – dlatego uważane są za drzwi. Hatchbacki spotykane są w wersji trzydrzwiowej lub pięciodrzwiowej. Zwykle są to auta dwubryłowe, składające się z przedziału silnikowego z przodu i przestrzeni pasażersko- bagażowej z tyłu. Tylne siedzenia zazwyczaj można złożyć, co zwiększa przestrzeń bagażową. Tylna szyba zwykle jest częścią pokrywy bagażnika i podnosi się do góry razem z nią. Sama konstrukcja pojazdu występowała już w latach 30-tych XX wieku, ale nazwa powstała dopiero w latach 70-tych. 

Zalety

Ten typ nadwozia wykorzystywany jest najczęściej do konstrukcji samochodów miejskich, kompaktowych. Ich zaletami jest duża zwrotność. Zwykle mało palą, a ze względu na ich niewielkie gabaryty łatwo znaleźć miejsce do parkowania w zatłoczonych centrach miast. Są świetnym rozwiązaniem na sobotnie zakupy.

Wady

Jedną z wad jest mała przestrzeń bagażowa. Można wprawdzie ją powiększyć, składając tylne siedzenia. Jest to jednak wyjście awaryjne, gdyż wyłącza z użytku miejsca pasażerskie. Przeprowadzka lub wycieczka w cztery osoby są przedsięwzięciami, do których ten typ nadwozia samochodowego nie został stworzony. Pasażerowie podróżujący na tylnych siedzeniach dostrzegą kolejną wadę: nie ma tam zbyt wiele miejsca, więc długa jazda nie będzie komfortowa.

Hatchback a kombi

Nadwozie typu kombi jest także autem dwubryłowym, jednak różni się od hatchbacka przede wszystkim przedłużoną linią dachu. Dzięki temu kombi jest samochodem z dużo większą przestrzenią bagażową. Zazwyczaj hatchbacki są mniejszych gabarytów niż kombi.

Hatchback a liftback

Nadwozie typu liftback także stosowane jest zwykle w samochodach małych rozmiarów. Różni się od hatchbacka trochę większym bagażnikiem, a tylna szyba jest pochylona.